Herkesin birbirine sorduğu  “yemek için mi yaşamalı yaşamak için mi yemeli?” sorusuna verilecek cevap aslında insanlığın ortak fikri olarak bellidir.Tabi ki yaşamak için yemeli..

 
Aslında ilk bakışta bu soruyu gıda pazarlayan bir kuruluşun sorması, hatırlatması, gündeme getirmesi ilginç gelebilir ancak bu sorunun ticaret alanımız olan zeytinyağı açısından hiç düşünmeden  verilecek önemli bir cevabı daha vardır  o da: “DOĞRU YAŞAMAK İÇİN DOĞRU  ŞEYLER YEMELİ” dir. Hiç kuşku yok ki  zeytinyağı, doğru ve sağlıklı maddeler arasında önemli bir yere sahiptir.


AB ülkelerinde kişi başı yıllık zeytinyağı tüketiminin ortalama 15-16 kilo olduğu, bu oranın önemli  zeytinyağı ülkeleri olan İtalya Yunanistan Portekiz ve İspanya gibi ülkelerde 21-22 Kg.a çıktığı gerçeğine, modern ve geleneksel tıbbın insan sağlığına ( kalp damar hastalıkları  başta olmak üzere) olumlu onlarca etkisini tastik edip hakkını vermesine rağmen yine bir zeytinyağı devi olan ülkemizde bu oran üzüntü vericidir ki kişi başı sadece 1 kilo gibi düşük bir düzeydedir.

 
Ne yazık ki zeytinyağını üretip de tüketmeyen  tek ülkeyiz.Tabi ki bunun birtakım ekonomik sebepleri de olabilir ancak GSMH sı Türkiye’den de az olan birçok ülkenin zeytinyağını keşfedip ülkemizden daha pahalı fiyatlara temin ederek tüketmekte olduğu gerçeği gözden kaçmamalıdır.
Anadolu’nun orta ve doğu kesimlerindeki bazı yörelerinde hala sıvı olan bütün yağlara “zeytinyağı” adı verilmesi geleneği gösteriyor ki  yakın tarihlere kadar baskın bir mutfak kültürü olarak zeytinyağı, Anadolu’muz da şu an unutulmaya yüz tutsa da hakim bir gıda unsurudur ve ismi her şeye rağmen dillerdedir.


Zeytin ağacının en çok bulunduğu İzmir şehrimizden Ege’nin en seçkin  zeytinyağlarını BOZLU markasıyla NATUREL SIZMA zeytinyağı formunda sizlerle buluşturma çabamızın doğru bir ürünün “doğru gıdalar tüketilmesi “adına önemli bir ticari  faaliyet olduğu inancındayız.


GENÇ KALMAK SAĞLIKLI KALMAKTIR  şiarını benimsemiş biri olarak  herkese sağlıklı ve mutlu bir hayat diliyorum…
     
ECZ.Ekrem BOZLU