Naturel Sızma Zeytinyağı

Natürel Sızma Zeytinyağı, asit oranı en düşük ve kaliteli zeytinyağı çeşididir.

Natürel Sızma Zeytinyağı, dalından silkim ile düşürlen zeytinlerin 4 saat içerisinde, 27 derecenin altındaki ısılarda mekanik  işlemlerle sıkılmasıyla üretilen yağlardır. Üretildiği gibi başka bir işleme gerek kalmadan doğrudan tüketilebilirler.

3 Lt

5 Lt

18 Lt

Naturel Birinci Zeytinyağı

Natürel birinci zeytinyağı, Serbest yağ asitliği, oleik asit cinsinden her 100 gramda 0,8 gramdan az, 2,0 gramdan az olan yağdır. Sızma zeytinyağına göre asitlik oranı daha yüksek olduğu için hafif kusurlu olarak sınıflandırılır. Bu yağlar  natürel ya da sadece virgin olarak isimlendirilir. Yemek pişirmede kullanmaya çok daha uygundur.

18 Lt

2 Lt

1 Lt

Riviera Zeytinyağı

Riviera yağı, naturel yağlardan elde edilir, ancak naturel klasmanında değildir. Ham yağdan elde edilen "rafine yağ" sadece asidini değil tat ve aromasını da kaybetmiştir. Tüketiciye sunulmadan önce tat ve aroma olarak desteklemek amacıyla bir miktar (%5-%20 arası) naturel sızma veya naturel birinci zeytinyağı ile karıştırılır. Asitliğinin %1'i geçmemesi gereken bu karışıma "riviera" denir.

18 Lt

5 Lt

1 Lt

Pirina Yağı

Pirina Yağı, rafine pirina yağı ve doğrudan tüketime uygun naturel zeytinyağları karışımından oluşan,serbest yağ asit cinsinden her 100 gramda 1,0 gramdan fazla olmayan yağdır.

ANASAYFA

ÜRÜNLER

Copyright © Bozluyağ Gıda Tarım Ürünleri